Gleba w ogrodzie

Gleba w ogrodzie musi być żyzna. Aby to osiągnąć nie wystarczy tylko podlewać, bo choć wszystkie organizmy żywe potrzebują regularnego zaopatrywania w wodę to podczas suchej pogody, jedno gracowanie zaoszczędza dwóch podlewań. Głębokie warstwy gleby pozostają dzięki temu wilgotniejsze, dlatego ziemia ma lepsze właściwości izolacyjne i gromadzi więcej odpadów niż gleba nie uprawiana. Spulchnianie poprawia też wymianę powietrza w glebie i sprzyja procesom rozkładu.

Kolejnym sprzymierzeńcem w naszym dbaniu o jakość gleby może być mróz. Aby mógł być nam pomocny trzeba mu udostępnić jak największą powierzchnię do działania. Temperatury powietrza w listopadzie i grudniu są jeszcze na tyle łagodne że górna warstwa gleby może być uprawiana. Dzięki temu mróz może lepiej ją spenetrować. Pod jego wpływem ziemia kruszeje i przybiera strukturę gruzełkowatą, co jest bardzo korzystne przy uprawie warzyw.

Pielęgnacja ogrodów polega też na spulchnianiu gleby pomaga w zwalczaniu chwastów. Dawniej nazywano to mieszaniem gleby kiedy gracą zdziera się lekko jej górną warstwę uwalniając ją w ten sposób od chwastów. Latem należy to wykonywać co 8-14 dni w przypadku luźnego podłoża, ziemię mocno zbitą trzeba gracować częściej.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Copyright © 2022 Ogrody Bielsko-Biała
Projekt i wykonanie: WHITEGHOST