Transport roślin podczas przeprowadzki

Przeprowadzka w nowe miejsce to nie tylko przewóz mebli, rzeczy osobistych, ale również transport roślin. Są one problematyczne, bowiem są żywe. Sztuczne kwiaty możemy złożyć jak nam się podoba i rozpakować w dowolnej chwili. W przypadku roślin zielonych sprawy się komplikują, bowiem transport musi być jak najszybszy a jednocześnie ostrożny. Wiele roślin jest bardzo delikatna, krucha, a przecież nikt nie chciałby aby jego rośliny ucierpiały podczas przeprowadzki.

Ładunek specjalny

Rośliny wymagają szczególnej uwagi podczas przeprowadzki. Wiele roślin źle znosi przenoszenie donicy z miejsca na miejsce, zmianę oświetlenia a nawet temperatury. Poza roślinami doniczkowymi, domowymi niekiedy przenosin w nową lokalizacje wymagają rośliny ogrodowe, które najpierw trzeba wykopać. Przesadzanie roślin nie zawsze gwarantuje sukces, bowiem rośliny w dłuższym transporcie mogą przeschnąć, połamać się, zwiędnąć, poza tym w nieodpowiedniej porze roku przesadzone nie przyjmą się ni nie będą rosły w nowym miejscu.

Transport roślin – zabezpieczenie

Rośliny zielone najlepiej transportować gdy są w fazie uśpienia zimowego. Kiedy nie mają liści, nie kwitną, wówczas znoszą transport najlepiej. Mimo wszystko należy je dobrze zabezpieczyć, zwłaszcza korzenie. Bryła korzeniowa zawsze winna być wilgotna i zwarta. W tym celu użyć można żelu ogrodniczego, trocin oraz folii stretch. Opakowanie korzeni i zawiniecie folią sprawia iż roślina jest wygodna do przeładunku jak też chroni przed utratą wody roślinę. Liście i gałązki rośliny można delikatnie związać sznurkiem lub drutem ogrodniczym, co zapobiegnie ułamaniu się części rośliny. Dodatkowo ta czynność zmniejszy rozmiar rośliny. To najlepszy sposób na transport krzewów i drzewek, iglaków, choinek itp.

Czas ma znaczenie

W transporcie roślin mają znaczenie warunki w jakich są transportowane jak również czas wymagany do transportu. Im krócej są w podróży tym lepiej dla nich. Niestety często aby zaoszczędzić miejsca rośliny się mocno ściska ze sobą, a transport realizuje w pudłach ciemnych, bez dostępu świeżego powietrza, wody i światła. Takie warunki są trudne dla każdej rośliny, dlatego warto zadbać o to aby nie musiały spędzać wiele czasu w tak trudnym środowisku.

Pakowanie donic

Transport roślin podczas przeprowadzki można usprawnić poprzez stosowne wyposażenie w pudełka i opakowania zabezpieczające. Dzięki opakowaniom ukształtowanym tak by zabezpieczyć donicę przed wysypaniem ziemi oraz pozostawionym wolnym miejscem na część naziemną roślina ma szanse nie doznać uszczerbku w transporcie. Jeżeli jednak nie mamy dostępu do specjalnych opakowań zbiorczych stosowanych głównie przez szkółki ogrodnicze i hurtowników możemy samodzielnie zabezpieczyć donice. Służy do tego folia lub taśma klejąca którą oklejamy doniczkę tak by wystawała z niej tylko roślina. Ten zabieg zabezpiecza doniczkę przed wysypaniem się ziemi. By roślina miała jak najdłużej wilgotno można pod folię włożyć zwilżony ręcznik papierowy. Tak zapakowane donice można włożyć do kartonu, który chroni części zielone roślin i ułatwia przenoszenie pakunku. Aby doniczki nie przewróciły się w środku kartonu w razie jego upadku lub nieodpowiedniego ustawienia warto zablokować roślinę w donicy poprzez wbicie kija do doniczki na wysokość pudła. Wówczas nawet gdy karton zostanie obrócony do góry nogami roślina nie połamie się pod ciężarem spadającej donicy. Podobnie można zabezpieczyć rośliny na szerokość kartonu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Copyright © 2022 Ogrody Bielsko-Biała
Projekt i wykonanie: WHITEGHOST