Projektowanie ogrodów przydomowych

Oglądając zdjęcia ogrodów wykonanych na podstawie profesjonalnego projektu wpadamy często w zachwyt i podziw. Mimo iż mamy te same rośliny we własnych ogrodach nie prezentują się tak doskonale jak w przypadku ogrodów projektowanych przez profesjonalistów. Tajemnica tkwi w umiejętnościach dopasowywania i eksponowania wybranych roślin. Najprostszą zasadą w projektowaniu rabat jest grupa. Sadząc rośliny w grupach uzyskamy efektowny ich wygląd. Kolejną z zasad jest dopasowanie roślin do warunków glebowych oraz strony świata, układu nasłonecznienia i nawodniania. Dobierając właściwe rośliny mamy pewność iż będą zdrowo rosły, kwitły i ładnie się prezentowały na rabacie. Trzymając się tych zaledwie i aż dwóch zasad jesteśmy w stanie wykonać projektowanie ogrodów dorównujące ogrodom przy których pracowali najlepsi architekci krajobrazu.

Unikając chaosu

Projektując rabaty należy zadbać o porządek oraz cykl wzrostu i kwitnienia roślin. Najbardziej efektowne rabaty to te na których przez cały rok jest co podziwiać, dlatego w rabacie nie powinno zabraknąć iglaków zimozielonych, czy też innych roślin nie zrzucających liści na zimę, a także kwiatów wiosennych typu krokusy, tulipany, zaś rośliny kwitnące latem dobrze jest przeplatać wcześniej i później kwitnące na przemian. By uniknąć chaosu warto kierować się kolorystyką kwiatów i zgodnie z ogólnym planem trzymać się jednej barwy w różnych odcieniach bądź też zestawiać kontrastujące kolory kwiatów, czy też pary wyrazistego koloru z neutralna bielą.

Stopniowanie rabaty

Projektowanie ogrodów to swego rodzaju sztuka. Nie jest to praca łatwa, o czym każdy może się przekonać próbując stworzyć idealną rabatkę. Kompozycja gatunków roślin musi uwzględniać ich siłę wzrostu, docelowe wymiary jak również pokrój. By wszystkie rośliny na rabacie były widoczne należy zaczynać od najniższych roślin po najwyższe na dalszym planie. Wyjątkiem są solitery, które są wyjątkowymi roślinami, które wymagają wyeksponowania. Zwykle są to rośliny szczepione na pniu, wysokie trawy, czy też pnącza na pergolach.

Przestrzenie małe i duże

Zarówno niewielkie balkony czy tarasy zasługują na przemyślane zaprojektowanie przestrzeni, jak również przestronne działki z wieloma rabatami i klombami. Oczywiście im mniejsza przestrzeń do zagospodarowania, tym tańsza inwestycja i łatwiejsza do założenia oraz pielęgnacji. Zakup sadzonek roślin w tym wypadku jest kwestią drugorzędną. Najbardziej kosztowne pod katem czasu i pieniędzy jest przygotowanie podłoża, analiza dotycząca ilości i jakości roślin oraz ich zasadzenie.

Projektowanie ogrodów pod linijkę czy swobodne zagospodarowanie?

Projektowanie ogrodów to również kwestia wyborów. Już na etapie planowania należy obrać koncepcje ogrodu, czy ma być to ogród swobodny, bardziej wiejski i dziki, czy też modernistyczny, minimalistyczny i w pełni geometryczny. W pierwszym przypadku wbrew pozorom jest więcej pracy dla uzyskania efektu. W drugiej koncepcji ogród wymaga systematycznej pielęgnacji. Niemniej niewielka ilość roślin, zwykle trwałych, zielonych zapewnia pewna swobodę. Różnym osobom podobają się różne projekty. Ogrody stworzone pod linijkę, gdzie nie ma miejsca na samosiejkę są piękne, estetyczne, jednak ogrody pełne kwitnących kwiatów są urocze i mają również swój klimat. Aż trudno się zdecydować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © 2024 Ogrody Bielsko-Biała
Projekt i wykonanie: WHITEGHOST