Urządzasz ogród skalny – wybierz najpiękniejsze rośliny!

Ogrody skalne, znane jako skalniaki, cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Moda na ich zakładanie trwa, a coraz szerszy wybór roślin sprawia, że każdy z nas może swój ogród ozdobić wspaniałym skalniakiem. By osiągnąć wspaniałe efekty, należy jednak dokonać odpowiedniego wyboru roślin. Na jakie gatunki najchętniej stawiają ci, którzy urządzają ogrody skalne?

Byliny oraz rośliny cebulkowe

Byliny oraz rośliny cebulkowe to najszersza grupa roślin, które świetnie sprawdzają się w ogródkach skalnych. W gronie tych najbardziej efektywnych znajduje się czyścica alpejska, dość powszechna w górach środkowej i południowej Europy. Chętnie wybieraną byliną jest też tojad mocny, który w przypadku ogrodów skalnych stanowi rewelacyjne tło dla innych roślin. Rośliną, która świetnie sprawdza się w przypadku skalniaków, jest też przywrotnik, który reprezentowany jest przez blisko tysiąc gatunków. Największym walorem tej rośliny są duże liście, które mogą zaskoczyć swymi oryginalnymi kształtami.

Pięknymi kwiatami wyróżnia się z kolei smagliczka skalna, której kępy pozwalają efektywnie ozdobić każdy ogród. Ciekawym gatunkiem, chętnie wykorzystywanym w trakcie zakładania ogródków skalnych, jest również zawciąg alpejski. Ten gatunek, powszechnie występujący w górach południowej Europy, może się pochwalić wspaniałymi, różowymi kwiatami. Aster alpejski to kolejna ozdoba skalniaków, a jego kwiaty cieszą ludzkie oko. Równie efektywnym gatunkiem może się okazać dzwonek karpacki – bylina łatwa w pielęgnacji, a jednocześnie bardzo atrakcyjna. Omieg wschodni oraz goździk alpejski to kolejne propozycje dla tych ogrodników, którym marzy się kolorowy i wyjątkowo ciekawy skalniak.

Niskie krzewy

Niskie krzewy są kolejnym rozwiązaniem, które pozwala urządzić wspaniałe skalniaki. Choć wybór jest tu znacznie mniejszy, i one stanowią ciekawą kolekcję roślin ogrodowych. W gronie tych, które cieszą się największa popularnością, znalazła się jodła hiszpańska. Ciekawe efekty pozwala też osiągnąć wykorzystanie jałowca pospolitego oraz świerka pospolitego. Ogrodnicy chętnie sięgają też po cyprysiki, a w ostatnim czasie popularność zdobywa także choina kanadyjska.

Piękny skalniak nie musi być marzeniem. Dzięki ogromnej ilości sadzonek, każdy może wybrać te rośliny, które staną się największą ozdobą jego ogrodu. Odpowiednio pielęgnowane, będą cieszyć oczy i gospodarza, i jego gości. Z pewnością warto włożyć trochę wysiłku w wybór roślin, dzięki którym nasze ogrody będą zachwycały swym pięknem i różnorodnością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Copyright © 2022 Ogrody Bielsko-Biała
Projekt i wykonanie: WHITEGHOST