Aranżacja ogrodów

Do najważniejszych czynników mających wpływ na wygląd nowo zakładanego ogrodu zaliczyłbym występujące na danym terenie warunki klimatyczne i glebowe. Trzeba przeanalizować wiele aspektów i pamiętać że w zależności od gatunku, rośliny mają bardzo różne wymagania odnośnie ilości wody, ph gleby, nasłonecznienia, odporności na mróz, wytrzymałości gałęzi na ciężki zalegający śnieg lub zanieczyszczenie powietrza.

Dlatego niektóre rośliny – np. morwy lub cyprysiki lawsona wymagają stanowisk raczej ciepłych, wilgotnych (ale z glebą przepuszczalną) osłoniętych od mroźnego wiatru i przeciągu, więc sadzenie ich na na stanowiskach odkrytych, narażonych na wiatr lub w miejscach gdzie tworzą się tzw. zastoiska mrozowe raczej nie zakończy się sukcesem. Świerk serbski wytrzyma susze, natomiast jeśli zostanie posadzony w ogrodzie zakładanym na nieprzepuszczalnej gliniastej, ciężkiej glebie na podmokłym stanowisku to raczej zgnije z powodu nadmiaru wody w podłożu i będącej tego skutkiem zgnilizny systemu korzeniowego. To samo dotyczy większości odmian żywotników (tuji).

Większość roślin zarówno liściastych jak i iglastych posadzonych w miejscach cienistych naszego ogrodu nie będzie miała odpowiedniego charakterystycznego dla odmiany lub gatunku wybarwienia igieł lub liści przez co mocno spadnie ich wartość ozdobna…

Istnieje wiele innych przykładów które należy wziąć pod uwagę już na etapie projektowania ogrodu – np. osobom posiadającym małe dzieci stanowczo odradzam budowę oczka wodnego (chwila nieuwagi może zakończyć się tragedią). Osoby lubiące zwierzęta szczególnie duże psy powinny zdawać sobie sprawę iż ich ukochany czworonożny pupilek może zniszczyć efekt kilkutygodniowych ciężkich prac przy budowie nowego ogrodu. Tworzenie swojej własnej enklawy zieleni warto zacząć od uważnego kilkukrotnego przeanalizowania wielu aspektów oraz własnych oczekiwań.

Najważniejsze w tym wszystkim jest to aby nowo zaprojektowany ogródek był dla właścicieli miejscem przyjaznym, bezpiecznym a także stosunkowo łatwym w opiece i utrzymaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Copyright © 2022 Ogrody Bielsko-Biała
Projekt i wykonanie: WHITEGHOST