Susza i słońce szkodzi trawie – jak pielęgnować trawnik podczas upałów

Kiedy nastaje lipiec i sierpień można szybko postradać wypielęgnowany idealnie zielony trawnik. Soczysty dywan staje się z dnia na dzień bardziej wyblakły i pożółkły. Jeżeli upały nie odpuszczają nie zapominajmy podlewać trawnika. Nie tylko kwiaty i krzewy wymagają podlewania.

Nie przesadzaj z nawozem

O ile kwiaty kwitnące w upalne miesiące warto podlewać nawozem, to trawa nie może być nawożona podczas upałów, gdyż zamiast poprawić wygląd trawy możemy ją wypalić. By zachować piękny zielony trawnik nie oszczędzajmy wody zraszając trawę równomiernie zarówno wczesnym rankiem jak i wieczorem. Unikajmy jednak zraszania w środku dnia, gdyż trawa także może zostać porażona, podobnie jak kwiaty balkonowe. Nawóz do trawników latem winno się dosypywać co kilka tygodni, maksymalnie raz w miesiącu.

Trawnik potrzebuje wody

Aby trawa była soczyście zielona niezbędna jest duża ilość wody. Gdy co kilka dni pada deszcz podlewanie można sobie podarować, jednak kiedy od kilku tygodni żar leje się z nieba nieuchronne jest systematyczne podlewanie trawnika. System kropelkowy jest ideałem, jednak nie wszyscy sobie mogą na niego pozwolić, stąd też popularnym rozwiązaniem są zraszacze. Zapobiegają one powstawaniu kałuż i wypłukiwaniu trawy poprzez zbyt intensywny strumień wody, a jednocześnie doskonale nawadniają tereny zielone. Trawę w słońcu należy podlewać dłużej i częściej. Zwłaszcza gdy jest to młoda trawa, posiana tego samego sezonu. Również miejsca np. po basenie czy meblach ogrodowych chcąc z powrotem zazielenić winniśmy podlewać w sposób szczególnie obfity, by źdźbła trawy szybko odbiły.

Pasożyty trawnika

Uważajmy na pasożyty. Co prawda pędrakom, nornicom, kretom i innym niszczycielom zielonego dywanu sprzyjają chłody i deszczowe dni, to również w upały mogą nawiedzić nasz trawnik i błyskawicznie go zrujnować. Wówczas niezbędna jest reakcja z naszej strony. Im szybciej zlokalizujemy problem, tym łatwiej będzie się wyzbyć nieproszonych gości. Opryski na pasożyty trawnika dostępne są w sklepach ogrodniczych wraz z instrukcją zastosowania. Podobnie jest z chwastami, które w naturalny sposób są silniejsze od trawy i mogą zdominować trawnik w czasie suszy. Sanitarny oprysk na chwasty warto przeprowadzić co najmniej dwa razy w ciągu lata, co jednak zależy od poziomu zachwaszczenia trawnika.

Koszenie trawy latem

Koszenie trawy to codzienność, niemniej w upalne dni trawa automatycznie rośnie wolniej, a nawet potrafi wysychać. Dajmy zatem trawnikowi nieco więcej swobody. Zbyt krótkie przycinanie trawnika w upalny dzień może spowodować wyschniecie trawy i nieestetyczne placki, czy smugi na trawniku. Zwłaszcza delikatne podczas suszy robią się miejsca, po których chodzimy, trakty często użytkowane. Uszkodzenie trawnika podczas koszenia to częsty błąd w pielęgnacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Copyright © 2022 Ogrody Bielsko-Biała
Projekt i wykonanie: WHITEGHOST