Skuteczne i racjonalne podlewanie roślin

Nawet tak prosta czynność jak podlewanie roślin ogrodowych wymaga pewnych zasad. Jedna z najważniejszych mówi, że najlepiej podlewać rzadko ale obficie, a nie często i oszczędnie. Podlewając nasze ogrody i rabatki małą ilością wody, tylko zraszamy ziemię. Wilgoć zanim dostanie się do korzeni wysycha już na powierzchni gleby. Dlatego jedynie bardzo młode siewki i rozsady, których korzenie znajdują się tuż pod warstwą ziemi mogą z takiej dostawy płynów skorzystać.

Właściwe podlewanie roślin

Rośliny z mocno rozbudowaną bryłą korzeniową podczas krótkiego podlewania zostają tylko zroszone. Znanym przez doświadczonych działkowców i ogrodników sposobem na pielęgnację ogrodu jest wykopywanie przed podlewaniem małych rowków, które przebiegając tuż obok korzeni zapewnią większe dostawy wody. Oczywiście i ta czynność wymaga umiejętności aby nie uszkodzić korzeni. Rowki zapobiegają rozlewaniu się wody, a zgromadzona wilgoć powoli będzie wsiąkać w odpowiednie miejsca.

Podczas podlewania roślin musimy pamiętać aby zawsze mocno nasączyć te miejsce, w których znajduje się najwięcej korzeni. Najlepiej jeśli woda dociera na głębokość 15-20 cm. Mało obfite podlewanie sprawia, że rośliny przyzwyczajają się do braku wilgoci w głębszych warstwach gleby i słabo rozwijają swoją bryłę korzeniową tylko tuż pod powierzchnią, gdzie wilgoci jest więcej. Wtedy już nawet krótka przerwa w podlewaniu może sprawić, że rośliny zaczynają obsychać.

Umiar też jest jednak potrzebny, ponieważ nadmiar wilgoci również szkodzi. W stale wilgotnej glebie rozwijają się choroby grzybowe, które również niszczą korzenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Copyright © 2022 Ogrody Bielsko-Biała
Projekt i wykonanie: WHITEGHOST