Jak utrzymać piękny ogród zimowy?

Przydomowa oranżeria to ozdoba domu. Jest to miejsce, gdzie można odpocząć w otoczeniu zielonych roślin nawet w środku zimy. Stworzenie pięknego ogrodu zimowego wymaga jednak pewnej wiedzy.

Ogród zimowy idealnie nadaje się do uprawy roślin egzotycznych, którym nie odpowiadają warunki w pokojach. Te gatunki będą się pięknie rozwijać, trzeba jednak zatroszczyć się o to, żeby stworzyć otoczenie przypominające te, które istnieje w ich naturalnym środowisku.

Ogrzewanie

Temperatura w oranżerii powinna być dopasowana do potrzeb roślin. Optymalna wynosi około 20 st. C – jest korzystna dla wielu gatunków i jednocześnie przyjemna dla ludzi. W chłodniejszym pomieszczeniu, gdzie temperatura utrzymuje się na poziomie około 10 st. C można przechowywać rośliny wrażliwe na mróz, które latem stoją na tarasie, a także gatunki doniczkowe. Niestety takie warunki nie są zbyt przyjemne dla ludzi. Rośliny tropikalne uprawia się w szklarniach o temperaturze 25 st. C, ale ich utrzymanie jest stosunkowo drogie ze względu na koszty ogrzewania.

Wietrzenie i zacienianie

Wymiana powietrza ma duże znaczenie dla roślin uprawianych w ogrodzie zimowym. Odpowiednia wentylacja ma bardzo duże znaczenie przede wszystkim w upalne dni, kiedy wnętrze szklarni szybko się nagrzewa do wysokich temperatur. Z podobnych względów istotna jest także możliwość zacienienia, ponieważ zbyt intensywne słońce przypala rośliny.

Podlewanie i nawożenie

Ogród zimowy wymaga odpowiedniej pielęgnacji w postaci systematycznego nawożenia i podlewania. Częstotliwość podlewania powinna być dopasowana do warunków – w upalne, letnie dni najlepiej robić to nawet dwa razy dziennie. W okresie jesienno-zimowym podlewanie jest ograniczone, jednak nie należy dopuszczać do sytuacji, w której ziemia całkowicie wysycha.

Nawożenie należy rozpocząć miesiąc po posadzeniu roślin i kontynuować od marca do września. Najbardziej polecane są preparaty płynne. Dostępne są także nawozy wolnodziałające, które stosuje się tylko raz na początku sezonu.

Oświetlenie

Sztuczne oświetlenie oranżerii nie jest konieczne, ale stanowi efektowną dekorację. Umożliwia korzystanie z ogrodu zimowego także po zapadnięciu zmroku. Dobrze rozmieszczone źródła światła podkreślą ozdobne kształty roślin.

Gatunki roślin

Najlepszym wyborem dla początkujących ogrodników są mało wymagające odmiany. Pielęgnację ułatwi dobieranie gatunków o podobnych wymaganiach. Z przodu ustawiamy okazy niższe i bardziej dekoracyjne, np. kwitnące, z tyłu wyższe, które stanowią tło. Słupy i inne elementy konstrukcyjne można zamaskować dzięki roślinom z pnączami i zwisającymi pędami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Copyright © 2022 Ogrody Bielsko-Biała
Projekt i wykonanie: WHITEGHOST