Jak przygotować niewielki ogródek na nadejście wiosny?

Spędzanie letnich popołudni w małym własnym ogródku pełnym kwiatów, zieleni i wygodnych mebli, to marzenie z kategorii tych możliwych do zrealizowania. W tym celu potrzebne jednak będzie trochę wiedzy, pracy fizycznej, no i oczywiście – niewielki ogródek.

Przygotowanie materiałów i narzędzi

Zanim jeszcze stopnieją ostatnie śniegi, można rozpocząć niektóre prace przygotowawcze. Warto zrobić solidny przegląd wszystkiego, co znajduje się w naszej szopie na narzędzia ogrodowe. Bywa, że jeśli nie zabezpieczyliśmy swoich narzędzi, pokryły się one przez zimę rdzą lub brzydkimi nalotami. Należy je więc dokładnie oczyścić, naprawić rozchwiane szpadle, naostrzyć motyki czy sekatory. Te narzędzia muszą być sprawne, zanim rozpocznie się sezon na prace w ogródku! Później nie będzie już czasu na takie prace naprawcze! Uporządkuj je i zastanów się, czego Ci brakuje. To ostatni moment na kupowanie tanich narzędzi ogrodowych w posezonowych wyprzedażach!

Przejrzyj też wszystkie materiały roślinne, które leżały w szopie. Dokładnie obejrzyj bulwy i cebulki – jeśli znajdują się na nich pleśnie lub czarne naloty, wówczas nie będzie z nich żadnego pożytku. Sprawdź też, czy przechowywane przez zimę nasiona w nieszczelnych opakowaniach nie zawilgotniały i niespleśniały. Upewnij się, czy wszystkie nawozy i środki ochrony roślin mają jeszcze odpowiednią datę przydatności.

Tego rodzaju przygotowanie nie powinny zająć więcej niż jedno popołudnie. Zaoszczędzisz sobie przez nie wiele rozczarowania, gdy przyjdzie do prac, a nie będziesz miał co sadzić lub nie będziesz miał odpowiednich narzędzi!

Przygotuj ziemię na rośliny

Kiedy pierwsze śniegi już stopnieją, ziemia będzie jeszcze przez długi czas rozpulchniona i wilgotna. Dobrze jest uprzątnąć z niej resztki zgniłych liści, przykryte wcześniej śniegiem. Oczyszczona ziemia lepiej przyjmie nowe sadzonki, nie będzie siedliskiem szkodliwych grzybów i drobnoustrojów. Zimowe okrywy różnych drzewek i krzewów zdejmij dopiero, gdy zrobi się ciepło, by nie uszkodzić roślin. Oprócz przygotowania miejsca na nowe sadzonki, warto też zaplanować jak urządzimy nasz niewielki ogródek. Przemyślmy konkretne prace ogrodowe zgodnie z kalendarzem sadzenia poszczególnych gatunków.

Oprócz tego rozplanujmy też najlepsze ustawienie mebli ogrodowych. Wyciągnijmy je i sprawdźmy, czy niczego im nie brakuje. Może będą wymagały drobnej konserwacji, czyszczenia lub odmalowania? Jeśli tak, to lepiej to zrobić teraz, gdy wiosna jeszcze nie przyszła! Inaczej później zabraknie nam na to czasu! Planowanie i przygotowywanie ogródka do wiosny to również bardzo ważna część ogrodowych prac!

A jeśli nie masz chęci na te prace albo po prostu brak Ci na to czasu skorzystaj pomocy ekipy Ogrody Bielsko – Aranżacja, zakładanie i pielęgnacja ogrodów. Polecamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Copyright © 2022 Ogrody Bielsko-Biała
Projekt i wykonanie: WHITEGHOST