Sposoby na chwasty w ogrodzie

Choć kuszącą opcją jest nazywanie niechcianych roślin „chwastami”, naprawdę istnieje tylko kilka chwastów, które stają się bardzo inwazyjne i problematyczne. Niektóre stają się niebezpiecznymi substancjami chemicznymi, wiele z nich jest jednak rzeczywiście odpornych na środki „antychwastowe”. Dlatego też warto zastosować się do kilku technik, które w dość dużym stopniu pozwalają zniwelować chwasty w ogrodzie.

Na chwasty pomocna ściółka

Na pewno ściółka to pokrycie, które blokuje nasiona chwastów przed dostępem światła słonecznego więc nie kiełkują, hamują wzrost pod sobą i zachowują wilgoć. Ponadto ściółka dostarcza niezbędnych składników odżywczych, ponieważ rozkłada się z czasem i łagodzi temperaturę gleby. Dlatego wystarczy przykryć glebę między roślinami i wzdłuż rzędów ściółką, aby zapobiec wzrostowi chwastów. Ponadto trzymaj ściółkę kilka centymetrów od podstawy roślin, aby zniechęcić do inwazji owadów i zapobiec gniciu. Powszechne organiczne ściółki obejmują słomę pszenną, rozdrobnione liście i zrębki drzewne, zaś nieorganiczne ściółki obejmują czarny plastik i tkaniny.

Wyrywaj chwasty z korzeniem!

Czasami niestety trzeba ręcznie wyciągnąć większość chwastów. W tej sytuacji noś wodoodporne rękawice i rozważ wygodną podkładkę do siedzenia do rozległego odchwaszczania. Z pewnością sztuka wyciągania chwastów polega również na wydobyciu korzenia, ponieważ wiele pospolitych chwastów jak mlecze odrasta z korzeni pozostawionych w ziemi.

Niewątpliwie chwasty wyjdą się z gleby łatwiej, gdy gleba jest mokra, a chwasty młode. Wyciągaj chwasty z podstawą (blisko linii gleby); jeśli przegapisz korzeń, spróbuj użyć, np. łopatki aby delikatnie podważyć roślinę z ziemi by usunąć korzenie. W sytuacji gdy korzeń jest duży i głęboko zakopany w ziemi musisz użyć łopaty i wykopać go aby się go w pełni pozbyć.

Dbaj o odpowiednie koszenie i podlewanie

Czy kiedykolwiek zauważyłeś, że najwięcej chwastów zbiera się na skraju ogrodu czy małego skrawka ogródka? Utrzymuj krawędzie wykoszone a pomoże to zapobiec inwazji nieprzyjaciół. Wiele kosiarek do trawy nie jest w stanie dotrzeć do chwastów, rosnących wzdłuż krawędzi trawnika, wokół linii ogrodzeniowych, płotków itp. Aby łatwiej usunąć te chwasty, zastanów się nad trymerem.

Co do podlewania, jeśli możesz podlewaj tylko te konkretne rośliny, które tego potrzebują. Możesz w ten sposób uniknąć wyrastania chwastów na nieplanowanych obszarach, ścieżkach, gdzie nie są mile widziane.

Redukuj przestrzeń

Niewielki odstęp między roślinami odstrasza wschodzące chwasty poprzez zasłanianie gleby między poszczególnymi roślinami. Od samego początku możesz zapobiec lukom sprzyjającym chwastom, projektując z masowymi nasadzeniami a nie zostawiając szeroko rozproszone rośliny.

Co ważne, najpierw dowiedz się, jak zidentyfikować te najbardziej inwazyjne i niszczące chwasty. Sprawdź listę popularnych chwastów, aby zidentyfikować, co rośnie w Twoim ogrodzie i dowiedz się, jak najlepiej się tego pozbyć. Powyższe wskazówki powinny pomóc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Copyright © 2022 Ogrody Bielsko-Biała
Projekt i wykonanie: WHITEGHOST