Jak prawidłowo sadzić tulipany?

Tulipany to jedne z pierwszych kwiatów wiosny. Warto je mieć w swoich ogrodach. Mimo, iż sporo osób uważa, iż cebule tulipanów należy co roku po przekwitnięciu wykopywać, to jest równie wielu fanów odmiennego zdania, jakoby tulipany mogły pozostać w ziemi do kolejnej wiosny. By tulipany zdrowo rosły z obcinaniem kwiatów należy poczekać aż zaschną. Uprawa tulipanów nie jest skomplikowana, chociaż utrudniać ją mogą szkodniki takie jak chociażby nornice.

Tulipany z cebuli czy nasion

Niewielu amatorów ogrodnictwa wie, iż tulipany sadzić można z cebul jak również siać z nasion. Na tulipany z nasion przyjdzie jednak poczekać kilka lat, stąd też o wiele prościej jest zaopatrzyć się w cebule. Sadzenie tulipanów należy przeprowadzić w okresie od początku września do listopada. Zbyt wczesne wsadzenie cebul może spowodować wzrost rośliny i jej przebudzenie jeszcze przed zimą. Zbyt późne posadzenie tulipanów grozi przemarznięciem cebuli, chociaż ryzyko to jest niewielkie.

Czy przymrozki szkodzą tulipanom

Bardzo często tulipany w wyniku nagłego ocieplenia jeszcze w styczniu czy przy ciepłych zimach w grudniu zaczynają pokazywać się nad ziemią. O ile nie przyjdą duże mrozy tulipanom nic nie będzie. Przymrozki dobrze znoszą nie tylko łodygi tulipanów ale również same kwiaty. Niestety zbyt długie utrzymywanie się chłodu powoduje iż tulipany są mniej wyrośnięte i ich kwiat jest marniejszy.

Zabezpieczenie przez szkodnikami

Wyjadanie cebul z ziemi przez nornice, krety i inne szkodniki to typowa bolączka ogrodników. By się zabezpieczyć przed rabunkiem tulipanów, zwłaszcza rzadkich odmian ogrodnicy sadzą cebule tulipanów w koszyczkach plastikowych lub wręcz metalowych sitach. Rozwiązanie ma to szereg plusów. Poza ochroną przed wyjedzeniem jest to również wygodne rozwiązanie przy wykopywaniu cebul. Niestety ma też wadę, otóż cebule słabo rozrastają się w tego typu pojemnikach.

Polecamy: Jakie rośliny doniczkowe nie potrzebują dużo światła?

Przechowywanie cebul

Jeśli swoją uprawę opieramy o szkołę wykopywania cebul tulipanów z ziemi na czas lata warto przemyśleć sposób przechowywania cebul. Winno się je zabezpieczyć przed całkowitym wyschnięciem, jak i zawilgoceniem. Należy schować cebule najlepiej w piasku lub trocinach w chłodne i ciemne miejsce na tyle, by cebule nie wykiełkowały. Przed sadzeniem cebule należy namoczyć i przewietrzyć.

Sposoby sadzenia

Tulipanów nie można sadzić zbyt głęboko ani zbyt płytko. Optymalną głębokością jest siedem centymetrów, jednak wiele zależy do wielkości cebuli. Mniejsze cebulki można sadzić płyciej. Istotne jest by ziemia była spulchniona. Najlepsza porą sadzenia jest pora po deszczu. Do sadzenia użyć można sadzarki metalowej jak też zwyklej łopatki. Cebule sadzić można zarówno pojedynczo jak i w grupach po kilka a nawet kilkanaście sztuk. Dobrze jest opracować sposób znakowania w którym miejscu posadziliśmy tulipany by wiosną zanim wyjdą z ziemi niechcący nie naruszyć cebul chcąc przekopać ziemię lub posadzić inną roślinę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Copyright © 2022 Ogrody Bielsko-Biała
Projekt i wykonanie: WHITEGHOST