Barszcz Sosnowskiego czym jest i jak go rozpoznać?

Barszcz Sosnowskiego to roślina przywleczona i ekspansywna, sukcesywnie tępiona. Niestety jest rośliną inwazyjną i mimo środków zaradczych wciąż w Polsce znaleźć można wiele skupisk tego gatunku. Jednocześnie jest rośliną niebezpieczną dla życia i zdrowia ludzi oraz zwierząt. Wywołuje silne poparzenia, podrażnia drogi oddechowe, zwłaszcza u dzieci. Poparzenia barszczem goją się bardzo długo i są bolesne.

Kiedy Barszcz Sosnowskiego jest niebezpieczny?

Roślina jest szczególnie niebezpieczna w upalne dni, ponieważ wówczas wydziela najwięcej trujących olejków. Niestety poparzenie barszczem może powodować śmierć. To realne zagrożenie, którego warto mieć świadomość. Z tego też powodu dobrze jest wiedzieć jak wygląda Barszcz Sosnowskiego by uniknąć kontaktu z tą rośliną.

Liście barszczu zawierają funarokumaryny, toksyny które błyskawicznie łączą się z ludzkim DNA powodując obumieranie komórek skóry. Ich działanie potęgują promienie słoneczne, dlatego jeśli zostaniemy poparzeni barszczem pamiętajmy o zasłonięciu skóry ograniczając działanie promieni słonecznych.

Mimo iż minęło już ponad pół wieku od kiedy Barszcz Sosnowskiego przywleczono do Polski, wciąż jest to roślina często spotykana. Odpowiednie służby walczą z barszczem co roku usuwając rośliny, wypalając okoliczną ziemię, niestety bezskutecznie. Zgodnie z prawem każdy ma obowiązek zgłoszenia do władz samorządowych zauważenia ogniska roślin barszczu Sosnowskiego. Najczęściej rośliny te porastają miedze i granice miedzy polami uprawnymi, łąkami a lasem.

Jak poznać Barszcz Sosnowskiego?

Zdradzieckość barszczu polega na tym, że jest rośliną podobną do polskiej odmiany barszczu olbrzymiego, który jest całkowicie bezpieczny. Trudno jest zatem rozpoznać roślinę. Roślina zwana potocznie zemstą Stalina należy do rodziny selerowatych. Początkowo w latach 50-tych barszcz miał być paszą dla bydła. Dla laika barszcz może przypominać przerośnięty koper.

Rośliny dorosłe barszczu sięgają nawet czterech metrów i mają liście średnicy do 150 cm. Kwiaty barszczu są białe zebrane w baldachy. Łodyga rośliny jest podłużna i pusta w środku, może mieć nawet do 12 cm średnicy. Co istotne liście rośliny układają się pierzasto dzięki czemu łatwiej jest odróżnić Barszcz Sosnowskiego od podobnych roślin z tej samej rodziny jak chociażby popularny łąkowy łopian lub barszcz olbrzymi. Rośliny rosną zwykle w skupiskach, trudno jest trafić na pojedynczy egzemplarz. Na Barszcz Sosnowskiego natrafić można w zasadzie w każdym regionie kraju.

Polecamy: Sposoby na chwasty w ogrodzie

Skutki oparzenia Barszczem Sosnowskiego

Zetknięcie się z Barszczem Sosnowskiego wywołuje groźne oparzenie. Prócz skórnych dolegliwości mogą nastąpić nudności, wymioty, zawroty głowy i problem z oddychaniem. Nie zawsze by objawy te wystąpiły musi dojść do bezpośredniego kontaktu z rośliną. Barszcz wydziela silny zapach drażniący drogi oddechowe, dlatego nawet przejście obok skupiska roślin może spowodować dolegliwości. W przypadku dzieci oparzenia barszczem wymagają konsultacji lekarskiej. U dorosłych niestety również w większości przypadków konieczne jest leczenie szpitalne. Rany po oparzeniach goją się długo i są odporne na działanie dostępnych medykamentów.

Tagi: ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © 2024 Ogrody Bielsko-Biała
Projekt i wykonanie: WHITEGHOST