Jakie rośliny doniczkowe nie potrzebują dużo światła?

Rośliny doniczkowe w domu poprawiają nastrój, dostarczają tlenu i pięknie wyglądają. Niestety nie w każdym pomieszczeniu dysponujemy dużą ilością światła dziennego, które jest niezbędne roślinom zielonym w procesie fotosyntezy. Pewnym rozwiązaniem jest migracja kwiatów doniczkowych w obrębie mieszkania. Innym rozwiązaniem jest wybór takich gatunków które lubią cień i nie wymagają dostępu do światła.

Jakie rośliny doniczkowe lubią cień?

Większość roślin które znamy jako pokojowe lubi cień, jednak nie zdajemy sobie z tego sprawy dopóki nie zaczniemy zgłębiać tematu roślin doniczkowych. Jedną z takich roślin jest dieffenbachia, która radzi sobie doskonale w ciemnych miejscach. Zwłaszcza odmiany jasnozielone, wręcz z żółtym zabarwieniem nie potrzebują światła. Inną z roślin jest Kalatea, jak również dracena. Ta ostatnia w szczególności w odmianie rdzawej i brązowej nie wymaga niemalże wcale dostępu do światła, wystarczy jej półmrok. To świetne rośliny do holu, na klatki schodowe, czy do łazienki z niewielkim oknem. Innym gatunkiem cieniolubnym jest sansewieria oraz skrzydłokwiat. W przypadku drugim musimy liczyć się z ograniczeniem kwitnienia przy dużym zaciemnieniu pomieszczenia. Cień dobrze znoszą również sukulenty jak rojniki, czy tzw. Patyczaki.

Ograniczona fotosynteza

Ograniczenie światła wpływa na fotosyntezę kwiatów zielonych. Na rynku mamy w sprzedaży liczne kwiaty pokojowe w rozmaitych barwach. Im barwy te są bardziej brunatne lub jasne, tym mniej światła potrzebują. W ten sposób z łatwością rozpoznamy gatunki, które mogą być eksponowane w ciemniejszych miejscach lub też na północnym parapecie. Pośród roślin zielonych a jednocześnie kwitnących do cieniolubnych zalicza się fiołki. Północne parapety lubią również niektóre odmiany storczyków i paproci. Nadmiar światła, słońca powoduje u tych roślin poparzenia i blakniecie liści.

Polecamy: Nasturcja – piękna i wdzięczna pani

Mniej znane cieniolubne rośliny doniczkowe

Do mniej popularnych ale również ceniących sobie cień roślin należy zamiokulkas jak i aspidistra wyniosła. Rośliny te mają ciemnozieloną barwę liści i cechuje je powolny wzrost. Doskonale absorbują wodę z powietrza i radzą sobie z brakiem światła dziennego. Kolejnym gatunkiem jest aglaomena z rodziny dieffenbachii, czy sansewieria cylindryczna. Jak widać wybór gatunków jest spory. Do dyspozycji mamy mniejsze okazy jak i gatunki preferujące duże powierzchnie. Mimo wszystko w miejscach o ograniczonym oświetleniu pamiętajmy o nawożeniu roślin doniczkowych, które muszą poradzić sobie z trudnościami fotosyntezy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © 2024 Ogrody Bielsko-Biała
Projekt i wykonanie: WHITEGHOST